
Izbrane teme iz ginekološke onkologije
Spoštovani,
z velikim veseljem vas vabimo na Ginekološko onkološki simpozij 2025. Lansko leto smo simpozij organizirali na temo novosti pri raku endometrija. Letos smo se odločili za, na prvi pogled, ožjo in redkejšo temo in sicer “Dileme pri zdravljenju raka materničnega vratu”. Vseeno pa se s to tematiko srečujemo na vseh nivojih zdravstvenega varstva in pomembno je, da poznamo možnosti in novosti, tudi, če v nismo aktivno vpleteni v specifično onkološko zdravljenje. Nemalokrat bolnice bolj zaupajo svojim izbranim ginekologom, ki jih poznajo že več let, in se o zdravljenju želijo pogovarjati tudi v ambulantah na primarnem nivoju ali z ginekologi, ki so bolezen diagnosticirali v regionalni bolnišnici. Zato se nam zdi pomembno, da dileme pri zdravljenju raka materničnega vratu predstavimo širši strokovni javnosti.
Dogodek bo potekal v dveh delih. 3.4.2025 organiziramo dogodek posvečen izbranim splošnim temam v ginekološki onkologiji in je namenjen predvsem specializantom in mlajšim (po starosti in po srcu) specialistom. 4.4.2025 bo potekal osrednji simpozij z naslovom “Dileme pri zdravljenju raka materničnega vratu”.
Pod okriljem Združenja ginekologov in porodničarjev Slovenije smo s sodelovanjem kolegov iz Ginekološke klinike Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana, Univerzitetnega kliničnega centra Maribor in Onkološkega inštituta pripravili zanimiv program. Zelo smo ponosni, da bo letošnji simpozij nadgrajen na mednarodno raven.
Našemu vabilu se je odzval tudi mednarno uveljavljen ginekološki onkolog profesor Denis Querleu, ki velja za začetnika minimalno invazivne kirurgije v ginekološki onkologiji, velik del strokovnega delovanja pa je posvetil tudi radikalni kirurgiji raka materničnega vratu.
V Sloveniji je prevalence raka materničnega vratu nizka zahvaljujoč dobremu presejalnemu programu ZORA. Kljub temu pa zdravljenje raka materničnega vratu ostaja izziv, zato je naš cilj spodbujati odprto razpravo, izmenjavo znanja in sodelovanje med različnimi medicinskimi disciplinami. Pri svojem delu ugotavljamo, da številna vprašanja ostajajo odprta kljub priporočilom in literaturi. Razvijajo se novi pristopi in načini zdravljenja, predvsem na področju sistemske terapije. Glede nekaterih tem imamo različne poglede in prav je, da se o tem pogovarjamo.
Simpozij je namenjen specializantom in specialistom ginekologije in porodništva, internistom onkologom, radioterapevtom, družinskim zdravnikom ter patologom, ki se ukvarjajo z ginekološko patologijo.
Upamo, da bo simpozij ne bo le priložnost za strokovni napredek, temveč tudi priložnost za druženje in krepitev medsebojnega sodelovanja.
Lep pozdrav in se vidimo v aprilu!